Ką reikia žinoti prieš operaciją?

Ortognatinė operacija yra planinė, todėl pacientas turi būti visiškai sveikas ir nesirgti virusinėmis kvėpavimo takų infekcijomis 2-3 savaites iki operacijos. Jei pacientas prieš operaciją peršąla ir "susloguoja", operacija nukeliama 2-3 savaitėms.

Prieš operaciją skrandis turi būti tuščias. Jei operaciją planuojama atlikti iš pat ryto, paskutinį vakarą galima valgyti iki 20 val., o gerti skysčius iki 22 val. Rytą prieš operaciją valgyti ir gerti griežtai draudžiama. Tai yra gyvybiškai svarbi taisyklė - jei skrandžio turinys pakiltų ir patektų į kvėpavimo takus, mirties tikimybė labai didelė.

Pacientės operacijai turi atvykti be makiažo ir auskarų, nelakuotais nagais.

Ką reikia atsivežti į ligoninę?

 • Dokumentai: pasas arba identifikacijos kortelė; socialinio draudimo pažymėjimas arba darbo biržos pažymėjimas; ortodonto siuntimas; laboratorinių tyrimų rezultatai.
 • Patogi apranga. Tai gali būti sportinis kostiumas arba bet kokia lengva šilta apranga, atsegama per priekį užtrauktuku arba sagomis. Per galvą velkami drabužiai netinka, nes patinus veidui apsirengimas gali būti skausmingas.
 • Avalynė - šlepetės arba lengvi sportiniai bateliai.
 • Rankšluostis ir asmens higienos priemonės.
 • Dantų šepetėlis ir pasta.
 • Puodelis su snapeliu - tai pagrindinis mitybos įrankis po operacijos. Sutinus lūpoms sunku maitintis šaukštu ir net per šiaudelį, todėl puodelis su snapeliu palengvina mitybą.
 • Nutricomp - tai komercinis pilnaverčio maistingumo specialiosios medicininės paskirties maisto produktas, skirtas vartoti po operacijų. Jis nėra būtinas, tačiau gali palengvinti mitybą pirmąją savaitę po operacijos. Viename litre šio produkto yra 1000 kkal, o jo turinys yra pilnai subalansuotas. Šiuo metu juo prekiauja Gintarinių vaistinių tinklas.

Operacijos vieta. Operacija atliekama ligoninėje taikant bendrinę nejautrą (VU ligoninės Žalgirio klinika, Veido ir žandikaulių chirurgijos skyrius)

Trukmė. Vieno žandikaulio operacija trunka apie 1.5 valandos, abiejų žandikaulių operacija trunka apie 5.5 valandos, abiejų žandikaulių ir smakro operacija trunka apie 6.5 valandos.

Randai. Operacija atliekama vidiniais pjūviais iš burnos pusės, dėl to veide nebūna randų.

Operacijos eiga. Apatinis žandikaulis dalinamas išilgai į dvi šonines dalis ir centrinę dalį, kurioje yra dantys. Centrinė dalis paslenkama į reikiamą padėtį ir titaninėmis plokštelėmis bei sraigtais fiksuojama prie pradinėje padėtyje likusių šoninių dalių. Tuomet, atidengus viršutinį žandikaulį, jis atidalinamas ir jei reikia dalinamas į 3 arba 4 dalis, tuomet fiksuojamas titaninėmis plokštelėmis, kurios užsiuvamos gleivine ir lieka ten neribotam laikui. Užbaigus viršutinio žandikaulio fiksaciją, iš smakro ir skruostikaulių paimami nedideli kaulo skridinėliai, kuriais užpildomi tarpai žandikaulių pjovimo vietose. Papildomai gali būti atliekama smakro plastika. Jos metu apatinio žandikaulio smakras perpjaunamas, paslenkamas į priekį ir plokštelėmis bei sraigtais fiksuojamas naujoje padėtyje. Tuomet visos žaizdos susiuvamos.

Laikas praleistas ligoninėje. Po vieno žandikaulio operacijos pacientai ligoninėje gydomi 1-2 dienas, po dviejų žandikaulių operacijos 2-3 dienas.

Gijimo trukmė. Žaizdos sugyja vidutiniškai per 10 dienų. Apatinis žandikaulis sugyja per 2 mėnesius, viršutinis žandikaulis - vidutiniškai per 4 mėnesius.

Galimos komplikacijos:

 • Infekcija ir pūliavimas - ypač retai pasitaikanti komplikacija dėl geros veido kraujotakos. Apsisaugoti nuo šios komplikacijos padeda ir antibiotikų kursas po operacijos.
 • Netaisyklingas žandikaulio lūžimas - komplikacija kuri galėtų įvykti esant slaptam nediagnozuotam žandikaulio defektui. Sveikam pacientui ji praktiškai neįmanoma dėl gerai žinomos operacijos metodikos.
 • Apatinio žandikaulio sąnarių kremzlės tirpimas ir sąkandžio anomalijos recidyvas. Reta komplikacija, kuri gali būti susijusi su sisteminėmis ligomis, pvz. reumatoidiniu artritu.
 • Žandikaulių fragmentų nesuaugimas arba laikančių titano plokštelių lūžimas. Tai gali atsitikti per anksti pradėjus kramtyti ar nakties metu griežiant dantimis. Nuo naktinio dantų griežimo galima apsisaugoti medikamentinio gydymo pagalba.
 • Ilgai trunkantis veido tinimas - gali pasitaikyti žmonėms, turintiems polinkį į tinimą.

Veido jutimo sutrikimai:

 • Visiems pacientams po ortognatinių operacijų sutrinka abiejų lūpų ir smakro odos jutimai, bet ne lūpų judesiai ar mimika. Lūpose ir smakre jaučiamas aptirpimas, kuris tęsiasi mažiausiai 2 mėnesius. Jutimai pradeda grįžti praėjus 2-18 mėnesių po operacijos. Tai pasireiškia "skruzdėlyčių bėgiojimu" po odą, odos niežėjimu. Ilgainiui jutimai atsistato. Penkiems procentams pacientų jutimai atsistato ne visiškai. Po operacijos lūpų motorika (judesiai) nesutrinka.
 
 
Rašykite mums: info@orthognatic.lt
 
2007 © Ortognatinė chirurgija