Paciento priežiūra po operacijos


Pirmoji para po operacijos

Atsibudęs po bendrinės nejautros pacientas perkeliamas į intensyvios terapijos palatą. Čia visą parą stebimos organizmo gyvybinės funkcijos, skiriami reikiami vaistai. Pirmąją parą gali nuolat pykinti. Tai yra normalus reiškinys po operacijos bendrinėje nejautroje.

Pilnai atsibudus po operacijos, patikrinamas sąkandis. Po operacijos įsijungę kramtomieji raumenys suteikia apatiniam žandikauliui fiziologinę padėtį ir tik tuomet galima pasakyti ar įvykdyti operacijos tikslai.

Iš nosies gali nežymiai kraujuoti (iki 2 savaičių). Tai yra normalus reiškinys, nes pro nosį išteka sinusuose susikaupęs kraujas. Dalis kraujo išteka pro nosį, dalis kraujo nuryjama, todėl prarytas kraujas gali dirginti skrandį ir sukelti pykinimą bei vėmimą. Intensyvios terapijos slaugytojai leidus, reikia gerti skysčių - jie  praskiedžia skrandžio turinį ir mažina pykinimą. Į nosį nuolat lašinami vaistai nuo slogos, kurie mažina nosies gleivinės paburkimą ir lengvina kvėpavimą.

Jau pirmąją parą gali prasidėti masyvus veido tinimas ir žanduose išryškėti kraujosruvos. Pacientui skiriami visi reikalingi vaistai, mažinantys tinimą, o kraujosruvų susidarymui mažinti taikomos specialios priemonės. Iš karto po operacijos per pakaušį, žandus ir smakrą uždedamas spaudžiantis veido tvarstis, kuris laikomas visą pirmąją parą po operacijos. Jo paskirtis - neleisti susidaryti kraujosruvoms žandų srityje. Kraujosruvoms susidaryti neleidžia ir drenai - smulkūs vamzdeliai, kurių vienas galas yra žaizdoje, o kitas - priklijuotas prie krūtinės ir prijungtas prie pūslelių su neigiamu slėgiu. Drenai iš žaizdų siurbia laisvą kraują ir mažina hematomų susidarymą. Spaudžiantis tvarstis nuimamas ir drenai ištraukiami praėjus 24-36 valandoms po operacijos.

Skausmas jaučiamas tik pirmosiomis valandomis - paromis po operacijos, tačiau jis nesunkiai kontroliuojamas nuskausminančiais vaistais ir vaistais nuo uždegimo. Nuo pat pirmosios paros skiriama intensyvi antibiotikų terapija, apsauganti nuo infekcinių komplikacijų.

Nuo pat pirmosios paros draudžiama kramtyti. Tarp dantų būna uždėta viena arba kelios elastinės gumytės, kurios nukreipia žandikaulius į teisingą sąkandį ir prilaiko juos kartu. Šios gumytės netrukdo išsižioti, tačiau plačiai išsižioti nerekomenduojama.

Nuo pat pirmosios dienos taip pat draudžiama pūsti nosį.

Antroji ir trečioji para po operacijos

Antrąją parą pacientas perkeliamas iš intensyvios terapijos palatos į skyrių. Dar kartą patikrinamas sąkandis. Jei paciento nebepykina, ant breketų tvirtinamos elastinės gumytės, kurios gana tampriai suglaudžia dantų lankus. Esant šioms gumytėms, pacientas gali išsižioti maždaug per centimetrą - tiek, kiek reikia mitybai. Pacientui parodomos gumytės, parodomas viršutiniame žandikaulyje esantis sraigtelis ir apatiniame žandikaulyje esanti vielinė kilputė, ant kurių užkabinama centrinė gumytė.

Patikrinamos ir išplaunamos žaizdos, pacientas mokomas skalauti burną. Trečiąją parą veido tinimas būna maksimalus - trečioji para pati sunkiausia fizinės ir psichologinės savijautos atžvilgiu. Dantys ir toliau lieka sukabinti elastinėmis gumytėmis.

Išleidimas į namus

Išleidžiant į namus, iš venos išimamas kateteris ir dar sykį patikrinamas sąkandis bei burnos higiena. Paskiriami šie vaistai:

  • Antibiotikai - 3-4 k/d - 7 dienas (pvz. cefuroksimas 250 mg)
  • Vaistai nuo skausmo 2-3 k/d pagal poreikį (pvz. Ketanov 10 mg)
  • Lašai į nosį - 3-4 k/d ne ilgiau kaip 3-4 dienas (pvz. Xymelin)
  • Skalavimo skystis - 4-6 k/d po kiekvieno valgio (pvz. sol.chlorhexidini 0.2%)

Jei žarnynas jautrus antibiotikams, kartu paskiriami ir žarnyno mikroflorą atstatantys produktai.

Savaitė po operacijos

Nuo trečiosios-ketvirtosios paros po operacijos veido patinimas turi mažėti arba bent jau nedidėti. Jei mažėjęs tinimas staiga vėl pradeda didėti, tai rodytų galimą infekcijos pavojų ir reikėtų susisiekti su gydytoju.

Pirmasis pooperacinis vizitas įvyksta 6-7-tą dieną po operacijos. Jo metu patikrinamos žaizdos ir sąkandis, koreguojama elastinių gumyčių padėtis. Patikrinama burnos higiena, parodomos blogai išvalomos sritys.

Siūlų išėmimas

Siūlai išimami praėjus 10-12 dienų po operacijos. Tuomet pirmą kartą nuimamos elastinės gumytės, dar sykį patikrinamas sąkandis. Pamokoma teisingai valytis dantis ir pačiam užsikabinti ant breketų gumytes pagal reikiamą schemą.

Pirmieji du mėnesiai po operacijos

Pirmuosius du mėnesius pacientas kviečiamas į apžiūras kas savaitę, kiekvieną kartą patikrinamas sąkandis, koreguojama gumyčių kryptis. Plombos jungiančios ilties ir kandžio breketus laikomos pirmuosius du mėnesius. Jų paskirtis - stabilizuoti viršutinio žandikaulio segmentus, kol jie pilnai suaugs tarpusavyje.

Trečiasis ir ketvirtasis mėnuo po operacijos

Pacientas kviečiamas į apžiūras kas dvi savaites. Šio etapo metu išimamas sraigtas iš viršutinio žandikaulio ir kilputė iš apatinio žandikaulio. Tai nėra operacija ir užtrunka vos kelias minutes. Pacientas nukreipiamas tolimesniam ortodontiniam gydymui. Šiuo laikotarpiu jau galima nuimti nuo breketų plombas ir sujungti visus breketus į vieną naują lanką. Nuo tol pacientas kviečiamas kas 1-2 mėnesius, kol bus pabaigtas ortodontinis gydymas.

 
 
 
 
 
Rašykite mums: info@orthognatic.lt
 
2007 © Ortognatinė chirurgija